Fűtés fával - 5 tipp a hatékonysághoz
A fűtési rendszerek kiválasztása új ház építése esetén kiemelten fontosak, de felújítás vagy korszerűsítés esetén is érdemes megvizsgálni a lehetőségeket. Manapság egyre többen választják a zöld energia forrásokkal fűthető és hűthető lehetőségeket, de egyre nagyobb teret hódít a fatüzelés is. Most adunk pár tippet, amelyekkel gyorsan áttekintheti, minden rendelkezésére áll-e ahhoz, hogy fával kezdjen fűteni!
Fűtés fával - 5 tipp a hatékonysághoz
A fűtési rendszerek kiválasztása új ház építése esetén kiemelten fontosak, de felújítás vagy korszerűsítés esetén is érdemes megvizsgálni a lehetőségeket. Manapság egyre többen választják a zöld energia forrásokkal fűthető és hűthető lehetőségeket, de egyre nagyobb teret hódít a fatüzelés is.
A gázárak emelkedése és a hatékonyság okán egyre több házba kerülnek kiépítésre fatüzelésű egységek, vegyes tüzelésű kazánok is.
Fűtési megoldások, azaz a fával fűtés
A fával fűtés kisebb ingatlanok esetén akár önmagában is megállja a helyét, de kiegészítő fűtőberendezésekkel is remek hatékonyságot lehet elérni. Gondoljunk csak bele, mennyivel más a hőérzetünk egy kandalló vagy kályha adta hőtől, mint a gázfűtéses rendszer által a radiátorokon keresztül leadottól.
A fával fűtés azonban indokolttá tesz néhány előkészületet, hogy a fűtés hatékony és költséghatékony is legyen.
Újra hódít a fa, azaz a fával fűtés népszerűsége
Már az iskolában megtanultuk, hogy vannak megújuló energiaforrások és nem megújuló energiaforrások. A fát ezek alapján a megújuló energiaforrások közé sorolhatjuk, bár egyes nézetek szerint nem szabadna azok közé vennünk. Akkor azonban, ha a fűtéshez kivágott faanyagokat újratelepítéssel pótoljuk, akkor bár az égetés során szén-dioxid szabadul fel, az nagyjából annyi, mint amennyit a fa élete során megkötött. Ezek alapján a teljes folyamat önfenntartó is lehet, ha a tűzifát fenntartható fagazdaságtól szerezzük be.
A fával fűtés az olajkályhákhoz képest sokkal egyszerűbb, tisztább és családi házakban is kedvezőbb megoldás. Ezért nyert hatalmas teret az 1970-es években is, most pedig újra reneszánszát éli. De gondoljunk csak bele, már az ősemberek is kihasználták a faanyagok égetésével járó lehetőségeket.
Ahhoz, hogy a fával való fűtéssel megfelelő hőmérsékletet érhessünk el, fűtőértéke megfelelő legyen és berendezéseinket hosszú távon se sérüljenek több dologra is figyelmet kell fordítanunk.
Nem mindegy a tűzifa típusa, a fa nedvességtartalma, a tárolás helyszíne és a begyújtás folyamata, a hozzá használt kiegészítők használata sem.
Lássuk is, milyen tippek és trükkök segíthetik az alacsonyabb költségeken is megfelelő fűtés hatékonyságát!
Első tipp: A fatüzelésű berendezések ellenőrzése
Minden évben, még a fűtési szezon kezdete előtt szükségszerű ellenőrizni a fatüzelésű berendezéseket és a hozzájuk kapcsolt kivezető nyílásokat, azaz kéményeket.
Az éves kéményseprői ellenőrzés mellett külön is figyelmet fordíthatunk arra, hogy ne rakódjon le túl sok korom a csövekben, az égéstermékek jobban távozzanak otthonunkból.
Biztos, ami biztos alapon ezekhez vásárolhatunk égéssegítőket, koromtalanítókat, a csövek karbantartásához kéményseprő keféket is.
Második tipp: Felkészülés a váratlan helyzetekre
A legjobban felkészültek pedig arra is gondolnak, hogy ha váratlan helyzet adódna. Vásárolhatunk már füstérzékelőket és szén-monoxid érzékelőket is, amelyek sípolással jelzik, ha valami probléma adódna a fűtőberendezés működése közben. Vannak, akik még ennél is jobban előre gondolkoznak és a füstcsövekből is tárolnak otthon néhány plusz idomot esetleges csere esetére.
Harmadik tipp: A fűtéshez használt fa kiválasztása
Puhafa, keményfa vagy félkemény fa? Jó kérdés, ugye? Mondjuk is, hogy melyik mire való elsősorban!
A puha anyagú fákat általában begyújtásra, a tűz felélesztésére használják. Összetételük miatt könnyen begyulladnak, ha azonban nem szeretnénk sűrűn a tűzre rakni, akkor nem ezekre lesz szükségünk.
A keményebb fák nehezebben gyulladnak be, de fűtőértékük magasabb és tovább égnek. Éppen ezért javasolt a tüzet újságpapírral, Pe-Po alágyújtóssal, puha fákkal begyújtani, majd a tűz felélesztése után keményfákkal tudjuk tovább életben tartani a tüzet. Pár fatípus, amely inkább a tűz hosszabb életben tartásához megfelelő: akác, bükk, tölgy, kőris.
Negyedik tipp: Így tárold a fát!
Két fontos dolog van a fa tárolása kapcsán, amit akár kazán, akár kandalló használata mellett fontos betartanunk. Mivel a fával való fűtésnél figyelni kell arra, hogy a faanyag minél szárazabb legyen, ezért olyan tárolót érdemes készíteni vagy választani, amely elegendő védelmet ad a levegő szárazon tartásának, a beázás elkerülésének, a megfelelő szellőzés megoldásának. A darabokat helyezd raklapokra vagy deszkákra, hogy a földből, betonból se szívjon fel nedvességet!
A másik lényeges szempont a faanyag megvásárlásának időpontja. Ajánlott előre gondolkozni és már a nyár végén, ősz elején beszerezni a szükséges mennyiséget. Ezzel akár spórolni is tudsz majd, hiszen ilyenkor sokszor olcsóbban szerezhető még be a következő télre elengedhetetlen mennyiség, mint a szezon kezdete előtt közvetlenül. Ennek az egyszerű tippnek a segítségével kellő ideje lesz a fának kiszáradnia. Rönkfa vásárlása esetén javasolt lehet akár előre fel is hasogatni a teljes mennyiséget.
A feldolgozott, kiszáradt darabok így nem csak a téli fűtéshez, de az őszi bográcsozásokhoz is felhasználhatóak lesznek már. A Mentool.hu-n a tűzifa darabolásához, hasogatásához elengedhetetlen fejszéket és baltákat is megrendelheted online.
Ötödik tipp: a megfelelő begyújtás
A begyújtásnak többféle módja is létezik. Egyesek alulról kezdve szeretnek tüzet csiholni, míg mások inkább a felülről történő begyújtást kedvelik.
Amennyiben gyorsan és hatékonyan szeretnéd elvégezni ezt a munkát, úgy javasoljuk előre elkészített, darabokra törhető alágyújtós használatát. Ezek a termékek magas kerozintartalommal rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy a faanyagok gyorsan és egyenletesen gyulladjanak be.