Blog
2023.12.04 07:00

A tűzifa nem aprítja fel magát

A tűzifa nem aprítja fel magát

Azon szerencsések, akik túl vannak már a tűzifa vágáson, csak lapozzanak tovább! Akik nem, vagy csak szeretnek előre dolgozni és már ma elkezdnék a jövő évi adag betakarítását, azok maradjanak, és olvassák el erről szóló bejegyzésünket!

Mindig csak megbízható forrásból


Sokan fűtenek fával, mégis kevesen vesznek konyhakész állapotú tűzifát. Ennek nagyon egyszerű oka van: az előre csomagolt, géppel méretre vágott és raklapra ömlesztett facsomagok lényegesebb drágábbak lehetnek, mint pl. a rönkfa, amit az erdészettől vagy egy tűzifa értékesítőtől szerzünk be.

Legyen szó bármelyikről, mindig csak megbízható forrásból vásároljunk, és alaposan mérjük fel a saját igényeinket! Attól függően, hogy milyen tempóban tudjuk feldolgozni a fát, és van-e elegendő hely annak megfelelő tárolásához, rendelhetünk több-kevesebb köbmétert is.


Mehet a talicskára!?!


A tűzifa igazán csak akkor jó, ha megfelelően kiszárad. Nedvesebb fával ugyanis nehezebb fűteni, és egyáltalán nem költséghatékony. Éppen ezért javasoljuk, ha most állsz neki a tűzifa készítésnek, akkor azt már csak a jövő évben használd fel. Persze, ha kell még 1-2 köbméter az idei alapkészletedhez, akkor akár a régi fával együtt vegyítve is felhasználhatod, növelve ezzel a fűtés hatékonyságát.


Nézzük, mire lesz szükséged a munkához!


Az aprítás első pontja a rönkfa előkészítése, amit rendszerint láncfűrésszel érdemes végezni. Így gyorsan és kényelmesen haladhatsz a célod felé. De ezt te már pontosan tudod, ha nem először csinálod. Ha elkészültél, a rönköket tovább kell aprítanod, amit többféleképpen is megtehetsz. Használhatsz rönkhasító gépet, vagy dönthetsz úgy, hogy a hagyományos utat járod, és keresel egy megfelelő hasítófejszét vagy egy kézre álló baltát. A folyamatot olvasva úgy tűnhet, ezzel pár óra alatt végzel is, de ha több erdei köbméter fáról van szó, akkor akár napokba is telhet a feldolgozás.

Szükséged lesz még munkavédelmi felszerelésre is, hogy mindig biztonsággal dolgozhass. Szerezz be egy-egy pár munkavédelmi kesztyűt, és a pormaszk is jól jöhet a tűzifakészítés során szálló fűrészpor miatt. Ezek mind hasznosak lehetnek a betakarításnál is. Egy vastag, védelmet nyújtó munkavédelmi kesztyűben könnyebb szórni a fát a talicskára és a pincébe is, sőt a pakolás, rétegelés is szálkamentes lehet.

A végleges rendrakáshoz pedig szerezz be egy hagyományos gereblyét vagy lombseprűt is, mert ezekkel igazán könnyű összegyűjteni a munka során keletkezett fűrészport és faforgácsot. Tedd őket lapátra, és használd újra hasznosan pl. mulcsozásra vagy talajjavításra a kertben, vagy tedd őket egyszerűen a komposztba!

Vegyél meg minden szükséges munkavédelmi holmit és fabetakarításhoz szükséges eszközt a Mentool oldaláról! 

Gyere fel a Face-re, az Instára vagy a TikTokra, és kövesd be az oldalunkat!