A villanykörte története - világosodj meg velünk!
Biztosak vagyunk benne, hogy te is használsz lámpákat, de abban is, hogy ritkán jut eszedbe, hogy ezek a lámpák és a bennük található izzók mennyi különböző utat jártak meg, hogy később, tökéletes formájukban az otthonainkba kerülhessenek! Ma már különböző modern izzók vásárolhatóak, többféle színhőmérséklettel, de nem mindig volt ez így! Olvasd el, hogy hogyan jutottunk el eddig!
A villanykörte története
A villanykörte és vele együtt az izzólámpa manapság már nem kérdés, hogy minden háztartásban jelen van. Használjuk az iparterületeken, otthonainkban, de a melléképületekben is szép számmal. Megkönnyíti az életünket a munkavégzés során, a garázsban, a pincében és a műhelyben is.
Természetesen mint más találmányok esetében is, ez nem volt mindig ilyen egyértelmű, sőt! Hosszú út vezetett odaáig, hogy a mai napon játszi könnyedséggel csavarhassunk be egy izzót, és könnyedén fel és le kapcsolhassuk.
Az izzólámpa, amelyet a köznyelvebn csak égőként vagy villanykörteként emlegetünk az egyik legrégebbi elektromos fényforrásunk. Nézzük is meg, hogy milyen rögös és hosszú út vezetett a mai izzók kialakulásáig!
Joseph Wilson Swan és még 22 további kutató
Szinte senki nem ismeri a nevüket, mégis nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy ez az egyszerűnek tűnő találmány elterjedhessen az egész világon.
Tudtad, hogy a kezdeti kutatások már 1802-ben elkezdődtek? Ez volt az az év, amikor elsőnek sikerült vékony platinaszálat elektromos áram segítségével felizzítani. Ez a kezdeti megoldás természetesen nem volt tartós, de még fényes sem, ennek ellenére ezek a kezdeti tapasztalatok nagy mértékben hozzájárultak a további kutatások sikerességéhez.
1809-ben Humphry Davy sikeresen létrehozta az első olyan ívlámpát, amely szénelektródos kivitelt kapott. Ezt követően a tudósok megállíthatatlanok lettek és ki-ki a maga elgondolásai alapján végezte munkálatait a legtökéletesebb fényforrás létrehozására vonatkozóan. A cél a nagyközönség számára is alkalmas termék elkészítése volt, azaz a tömeggyártás.
Ezt elsőnek Joseph Wilson Swan felfedezése tette lehetővé. Az angol fizikus, kémikus volt az első ember az egész világon, akinek az otthonában a saját maga elképzelései alapján elkészített izzólámpák világítottak.
Thomas Alva Edison, azaz Thomas Edison
Ezt követően el is érkeztünk ahhoz az úriemberhez, akinek a nevét ma már mindenki ismeri az egész világon. Ő volt Thomas Alva Edison, azaz Thomas Edison.
A gyakrlatban is használható és széles körben terjeszthető izzólámpa megalkotása azonban még mindig váratott magára. Thomas Edison volt az, aki a fém izzószálak helyett visszatért a szénszálas izzók fejlesztéséhez és teszteléséhez. 1879-ben első sikeres kísérletekor a megalkotott izzó már 13,5 órán keresztül üzemelt. Gondoljunk csak bele mennyire kevés ez a ma használt LED izzókhoz képest!
Természetesen ez nem volt elegendő Edisonnak sem, éppen ezért a létrehozott izzót továbbfejlesztette és 1879-ben be is adta rá a szabadalmat. Ebben szerepelt a bambusz felhasználásval készült izzószál is, amellyel akár 1200 óra üzemóra is elérhető volt! Hatalmas lépés volt ez a 13,5 órához képest!
General Electric -a világítás nagyágyúja
Edison szabadalma után még 27 évnek kellett eltelnie, hogy a General Electric szabadalmaztathassa a volfrám izzószál gyártási technológiáját. Ez az eljárás költséges volt ugyan, de a technológia fejlődésével a volfrámszálas izzó hamar elterjedt az egész világon.
Napjainkban természetsen már ezeknek a továbbfejlesztett változatai elérhetőek a boltok polcain, amelyek hosszú üzemidőt, kedvező fogyasztást és magas fényerőt biztosítanak életünkhöz.
Számtalan feltaláló, többféle technológia, rengeteg fejlesztés, elhivatottság és küzdelem kellett ahhoz, hogy a mai napig eljuthassunk és könnyűszerrel használhassunk bármilyen fényforrást otthonunkban.
Amikor legközelebb felkapcsolod a lámpát emlékezz ezekre a remek tudósokra, akik lehetővé tették a lámpák és izzók létrejöttét!