Egyszerű madáretető készítése házilag
Barkács ötletekből nálunk soha nincs hiány! Minden évszakban megvannak azok a munkafolyamatok, amelyeket a családdal, egyedül, vagy akár nagyszülőkkel együtt el tudunk végezni a ház körül, a kertben, az erkélyen. Az egyik talán legegyszerűbb ilyen a madáretető készítés! Nézzük is, milyen anyagokból tudunk akár percek alatt saját madáretetőt készíteni!
Madáretető készítése otthoni alapanyagokból
Ki ne szeretné a madarakat? Aranyosak, kedvesek, csiripelésükkel színt visznek a mindennapokba. A hazánkban telelő madaraknak azonban sok esetben nem árt, ha segítünk beszerezni téli élelmüket. A nagy fagyok, a vastag hóréteg megnehezíti számukra a táplálék megtalálását. Éppen ezért ha Te is szeretnék a helyi cinkekólóniának fennmaradni a téli hónapokban is, akkor ezt könnyen megteheted madáretetők kihelyésével.
Az etetéshez alkalmas alkalmatosságok elkészítéséhez pedig nem kell asztalos múlt, sem hatalmas idő, energia vagy anyagi befektetés. Most összegyűjtöttünk néhány ötletet arra vonatkozóan, hogy hogyan készíthetsz Te is hatékonyan madáretetőt különböző anyagokból.
Fa vagy fatörzs felhasználása
A kivágott fákból, az erdőben talált farönkből is készülhet madáretető. Ha a fatörzsből szeleteket vágunk, azokat felfüggesztve máris kész a tálca, amelyről a madárkák falatozhatnak. A farökökbe pedig mélyedéseket alakíthatunk ki körkivágó segítségével. Az így keletkező mélyedéseket feltölthetjük eleséggel. Ha ez túl bonyolultnak tűnik, akkor fúrjunk apró lyukakat a fatörzsön körbe, amelyekbe kampót tekerve könnyedén felakaszthatjuk rájuk a cinkegolyókat.
Fa doboz madáretető
Egy már nem használt kisebb fadoboz is kiváló alapanyag lehet madáretető készítéséhez. Egyszerűen vágjuk ki egy kisebb ajtót, ablakot az oldalán, amelyen keresztül a madarak hozzáférhetnek a kihelyezett szotyinak, tökmagnak.
Ha a doboz teljes tetejét leszereljük és felfogadtunk rá egy sűrűbb szövésű hálót, úgy a madarak nem csak meg tudnak benne kapaszkodni, de nem kell aggódnunk a táplálék felesleges kihullása miatt sem.
Sőt, a ponthegesztett hálókat feltekerve és rögzítve akár saját, egyedi alakú etetőket is kialakíthatunk.
Madáretető műanyag palackból
Lehet, hogy nem is gondolnád, de egy erősebb anyagú műanyag palack is remek alapanyag lehet a madarak csemegéjének kihelyezésére. A palack tetjéhez, a kupak alá be tudjuk fogatni az akasztót, a műanyag oldalát kiégetve vagy kivágva pedig máris megvan a rés is, ahol a cinkék, pacsirták, pintyek hozzá tudnak férni az értékes táplálékhoz.
Madáretető készítése természetes anyagokból
Madáretető készítésénél engedjük el a fantáziánkat! A nagyobb pomelókból vagy narancsokból is készíthetünk a kis madarkák etetéséhez megfelelő etetőt. A gyümölcsöt ebben az esetben két félre vágjuk, a belsejét elfogyasztjuk, majd a megmaradt héjat több helyen átszúrjuk. Az így kilakított lyukakon keresztül átvezetünk rajtuk bálamadzagot vagy kötözőzsinórt és egymáshogy rögzítjük a két részt úgy, hogy a madárkák kényelmesen beférjenek közéjük.
Ezt követően már csak ki kell találnunk a megfelelő helyet a felakasztáshoz és fel kell töltenünk csemegével!
Természetesen ez még nem minden, mi csak a legnépszerűbb kivitelezési módokat gyűjtöttük most össze számodra. Az ötletek alapján azonban könnyen elindulhatsz. Hidd el, ha körülnézel a pincében a padláson vagy a garázsban akkor folyamatosan újabb és újabb madáretető alapanyagokra fogsz bukkanni. Légy kreatív és mutasd meg nekünk alkotásod!