Új kapa beiktatása: mit, hogyan, miért?
A kertben az egyik legfontosabb szerszám a kapa. Azonban sokan elfelejtik, hogy az új kapa vásárlása után és a használatba vétel előtt még egy fontos lépést meg kell tennünk. Be kell áztatni a kapát. Miért van erre szükség és hogyan érdemes kivitelezni? Olvass tovább!
Ásó után kapa
Sokan sokféleképpen értékelik a kerti szerszámok szerepét. Mindenkinek megvannak a kedvencei és az éppen csak megtűrt eszközei, de lássuk be, vannak olyan termékek, amelyek mellett nem mehetünk el szó nélkül, ha kertészkedésről van szó.
Az ásók, fűrészek és metszőollók mellett a kapák sem hiányozhatnak egy kertes házzal rendelkező ember eszköztárából. Ha szeretnél gyorsan és hatékonyan dolgozni a földeden vagy a kis kerti veteményesben, akkor egy jó minőségű, megfelelő nagyságú kapa elengedhetetlen a gyomok irtásához, a talaj fellazításához.
A megfelelő kapa kiválasztása és megrendelése után azonban rendre elfelejtik a legtöbben, hogy még egy fontos lépést meg kell tenni ahhoz, hogy a kapa hosszú távon eredményesen használható legyen. Mégpedig be kell áztatni!
Hogy miért is kell beáztatni az első használat előtt új kapánkat és hogyan kell azt megfelelően elvégezni? Már mutatjuk is, olvass tovább!
Miért kell beáztatni a kapát az első használat előtt?
Az új kapa általában úgy érkezik meg hozzánk, hogy a kapa nyél valamilyen módon be van ékelve a kapa fejébe. Ez történhet csavarozással, szögeléssel vagy egy speciálisan ezekhez az eszközökhöz használt ék beütésével.
Új kapánk ebben az állapotban sérülékenynek is mondható, hiszen még nincs beavatva, senki sem használta előttünk. Ez pedig nem jelent mást, mint hogy merev és kemény lehet. Ez a merevség nem csak megnehezíti a használatot, hanem akár a kapa élettartamát is csökkentheti.
Ennek a merevségnek a megszüntetéséhez és a kapa fejének leesésének megakadályozása miatt használat előtt be kell áztatni, be kell avatni a kapát. Az áztatás hatására az anyag lágyabb és rugalmasabb lesz, vagyis könnyebb lesz vele a munka. A faanyag pedig megfelelően bele tud dagadni a kapafejbe, vagyis az ékelés ki tudja fejteni megfelelően a hatását. Ha nem szeretnél aggódni a kapanyél törésén, a kapa fejének elvesztésén, akkor is érdemes megtenned a szükséges lépéseket.
Hogyan kell beáztatni a kapát?
A beáztatáshoz nem lesz szükségünk speciális eszközökre sem szaktudásra. Ez egy rettentően egyszerű folyamat, mégis nagyon sokat tudunk vele tenni a kapa élettartamának meghosszabbítása érdekében. Nézzük is a lépéseit:
-
A csomag kibontása után távolítsuk el az esetleges védőbevonatot a kapa teljes egészéről.
-
Tegyük a kapát egy nagy edénybe, vödörbe, ládába vagy hordóba, amelyben a kapa fejét és a nyél azon részét, ahol a rögzítés található el tudja lepni a víz.
-
Töltsük fel a választott edényt vízzel.
-
Áztassuk a kapát ebben a vízben 12-24 órán keresztül. Időközben ellenőrizhetjük is, hogy elértük-e már a kellő hatást. Ez idő alatt az anyag felszívja a vizet, megadagad és lágyabb lesz.
-
Ha letelt az idő és úgy látjuk, hogy elértük a kellő hatást, akkor vegyük ki a kapát a vízből és hagyjuk megszáradni. Ezután már használatba is vehetjük.
Összefoglalás az új kapa használatba vétele előtti teendőkről
Az új kapák beáztatása nem újfajta folyamat. Nagyapáink, ükapáink is használták már ezt a módszert az új szerszámok használatba vétele előtt. Örülünk, hogy most már Te is birtokában vagy ennek a tudásnak és ezzel hozzájárulhatsz kapáid és egyéb kerti eszközeid életartamának növeléséhez.
A folyamatot természetesen megismételheted akkor is, amikor hosszabb idő után újra használatba szeretnéd venni jól bevált ásódat, kapádat, gereblyédet. Bízz benne, hogy a víz megoldja helyetted a duzzasztás folyamatát és az ékelés biztosítását.